تبلیغات

رتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

مقالات علوم دامی - قطعات
 
مقالات علوم دامی

مقاومت

قطعه ای نیمه هادی است كه كنترل جریان در مدار رابه عهده دارد. سؤالی كه برخی از دوستان  در این رابطه دارند این است كه چگونه گاهی ازمقاومت به عنوان كاهنده ولتاژاستفاده می شود؟

جواب این است كه اگر به منحنی I.Vتوجّه كنیم مشاهده می كنیم كه باافزایش ولتاژجریان آن نیز افزایش می یابد و با كاهش ولتاژ جریان آن هم كاهش می یابد و این حالت به صورت معكوس‌‌‌ از جریان به  ولتاژ نیز صادق است « در صورتی كه بار ثابت به خروجی  منبع وصل شده باشد » بنابراین می توان باكاهش جریان منبع به  وسیله یك نیمه  هادی ولتاژ آن را نیز كنترل نمود. این قطعه در حالت استاندارد اروپاییE6 به اندازه های زیرتولید می شود:

 

E6:1,1.5,2.2,3.3,4.7,6.8                                                                                                                            كه مقدار دقیق آنها به نسبت تولرانس در مضارب عدد ده به دست می آید.

خازن

 

هرگاه دوهادی درفاصله ای ازهم قراربگیرندخازن راتشكیل می دهند.درعمل خازن ازدوصفحه فلزی باسطح نسبتاً زیاد تشكیل یافته كه به صفحات مزبور جوش های خازن گویند . در میان این دوجوش ماده عایقی قرار می گیرد كه جنس آن نوع خازن رامشخص می كندعایق هایی مثل اكسیدآلمینیم ،سرامیك ،میكا ،پلاستیك ، كاغذ،هوا،كسیدتانتالیم معمول ترین موادبه عنوان عایق هستند.خاصیت اصلی خازن قابلیت زخیره  بارالكتر- یكی است.واحدزخیره بارالكتریكی خازنF«فاراد» نام داردولی ازآنجایی كه فارادواحدبزرگی است از پیشوند هایی برای مشخص كردن واحد آن استفاده می كنند كه به شرح زیر می باشند:

 

فاراد   ۶-۱۰= میكروفاراد

                                  فاراد   ۹-۱۰=   نانو فاراد

فاراد  ۱۲-۱۰=  پیكو فاراد

نوع مطلب : الکترونیک، 
برچسب ها :
پنجشنبه 21 تیر 1386 :: نویسنده : حامد فرجی آیگانی


درباره وبلاگ

برای حمایت از ما روی تبلیغات كلیك كنید
مدیر وبلاگ : حامد فرجی آیگانی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبسایت چیست ؟
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Dictionary of Animal Science
مرکز پروژه های دانشجویی ایران