تبلیغات

رتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

مقالات علوم دامی - ایران قطب صادرات اسب در منطقه
 
مقالات علوم دامی
ایران به قطب صادرات اسب در منطقه تبدیل می شود

 محمدرضا تابش" رییس فدراسیون سواركاری اطمینان داد در صورت همكاری دولت، ایران در آینده نزدیك به یك كشور مطرح در عرصه اسبدوانی و قطب صادرات اسب تبدیل خواهد شد. به گزارش فارمیران و به نقل از فدراسیون سوارکاری کشور، تابش كه هفته گذشته برای شركت در مجمع جهانی فدراسیون جهانی سواركاری به پرتغال سفر كرده بود، در مادرید پایتخت اسپانیا گفت: ایران از امكانات و توانمندیهای بالایی در عرصه پرورش اسب مسابقه برخوردار است و می‌تواند از طریق پرورش، نگهداری و صادرات اسب، برگزاری مسابقات منطقه‌ای در رشته‌های استقامت و پرش و فعالیت باشگاهها، هزاران فرصت شغلی ایجاد كرده و درآمدهای فراوانی بدست آورد. وی افزود: سواركاری امروزه یك صنعت و ورزش پولساز در جهان است كه سالانه میلیاردها دلار درآمد برای كشورهای فعال در این عرصه به همراه دارد. تابش به عنوان نمونه به آمریكا اشاره كرد كه از این ناحیه سالی ‪۳۰‬ میلیارد دلار و ژاپن ‪ ۲۲‬میلیارد دلار عایدی بدست می‌آورد. وی، این درآمدها را ناشی از برگزاری مسابقات اسبدوانی، خرید و فروش اسبهای مسابقه و نیز خدمات نگهداری و پرورش آنان بیان كرد و اطمینان داد در صورت حمایت دولت وبرنامه‌ریزیهای درست، سواركاری در ایران می‌تواند از نظر "پولساز بودن" و "جاذبه" جای فوتبال را بگیرد. نایب رییس فراكسیون ورزش مجلس با تاكید بر اینكه سواركاری از ورزشهای مورد تاكید اسلام است و در فرهنگ ملی ایرانیان نیز اسب و اسب‌سواری جایگاه والایی دارد،از انجام تلاشهای جدی برای شناسایی و بهره‌گیری از مزیتهای كشور در این زمینه خبر داد.
...
اسبهای ایرانی
تابش، اسبهای ایرانی را دارای پنج نژاد شامل "اسبچه خزر"، "اسب اصیل عرب" كه خاستگاه ایرانی دارد، "اسب كرد"، "اسب تركمن" و "اسب دره‌شوری" نام برد. وی گفت: در حال حاضر، بیش از ‪ ۱۲۰‬هزار اسب در كشور وجود دارد كه ‪۱۵‬ هزار راس از آنان برای فعالیت ورزشی ثبت شده است. رییس فدراسیون سواركاری خاطرنشان كرد كه اسب به عنوان قویترین حیوان جهان پس از فیل شناخته می‌شود و تخمین زده می‌شود در كل دنیا ‪ ۷۵۰‬میلیون راس از آن زندگی كند. تابش، شمار نژادهای شناخته‌شده اسب را در جهان ‪ ۳۰۰‬نوع بیان كرد. وی، سرعت اسبهای ایرانی را ‪ ۸۰‬كیلومتر بیان كرد و گفت كه در صورت توجه به ورزش سواركاری، ما می‌توانیم به ركورد این رشته در جهان كه ‪ ۱۲۰‬كیلومتر است، دست یابیم. به گفته نماینده اردكان، شانس دستیابی ایران به مدال در رشته پرش هم در مسابقات جهانی سواركاری، بسیار است.
...
یزد، دومین استان صاحب باشگاه سواركاری
تابش گفت كه در حال حاضر ‪ ۱۵۰‬باشگاه سواركاری در كشور وجود دارد كه از این تعداد، تهران با ‪ ۸۰‬باشگاه در صدر نشسته است و یزد با ‪ ۲۵‬باشگاه دومین جایگاه را در این زمینه در كل كشور دارد. وی افزود: در پرورش اسب عرب نیز خوزستانیها در كشور از همه فعالترند اما باز هم در این زمینه، یزد صاحب جایگاه دوم در ایران است. به گفته نماینده اردكان، ورزشكاران اسب سوار تهرانی در رشته پرش از دیگر سواركاران كشور جلوترند ولی در رشته استقامت، "لرها" حرف اول را می‌زنند.
...
شناسنامه برای اسبهای ایرانی
رییس فدراسیون سواركاری، یكی از مهمترین برنامه‌های این فدراسیون را شناسایی اسبها و صدور شناسنامه علمی برای آنان به عنوان پایه هر گونه فعالیت جدی اقتصادی و ورزشی در این رشته اعلام كرد. وی گفت: در این زمینه، طرح "شناسایی ژنتیكی اسبها" (ژنوتایپینگ) از چند سال پیش در مورد اسبهای عرب و اسبچه خزر آغاز شده است و این طرح بزودی در مورد اسب كرد، تركمن و دره‌شوری نیز به اجرا درخواهد آمد. تابش خاطرنشان كرد: مشكل قرنطینه اسبهای ایرانی نیز سال گذشته بطور موقت حل شد و سواركاران ایرانی برای نخستین‌بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانستند در مسابقات خارج از كشور شركت كنند. وی توضیح داد: با این موفقیت، تیم سواركاری ایران مركب از دو مرد و یك زن توانست بااسبهای خود در مسابقات آسیایی در دوحه قطر شركت كند و تا پایان در دور مسابقات باقی بماند. رییس فدراسیون سواركاری گفت كه هم‌اینك مشكل قرنطینه اسبها در مهرشهر كرج و كیش حل شده است. تابش برای موفقیتهای بیشتر در این عرصه،خواهان پیگیری و همكاری سازمان دامپزشكی كشور شد. وی گفت: ما باید مساله قرنطینه را با هدف حضور سواركاران ایرانی با اسب خود در میادین بین‌المللی حل كنیم تا بتوانیم در این زمینه در جهان صاحب حرف و جایگاه باشیم.

منبع: سایت علمی- خبری دام و طیور

نوع مطلب : علوم دامی، 
برچسب ها :
پنجشنبه 21 تیر 1386 :: نویسنده : حامد فرجی آیگانی


درباره وبلاگ

برای حمایت از ما روی تبلیغات كلیك كنید
مدیر وبلاگ : حامد فرجی آیگانی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبسایت چیست ؟
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Dictionary of Animal Science
مرکز پروژه های دانشجویی ایران