تبلیغات

رتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

مقالات علوم دامی - کاربردروشهای مهندسی ژنتیک درتشخیص بیماریها
 
مقالات علوم دامی

کاربردروشهای مهندسی ژنتیک درتشخیص بیماریها

بیماریهای ‍ژنتیكی دراثروقوع انواع جهشها (جهشهای نقطه ای،حذف،تعویض،مضاعف شدن، جابجایی ومعكوس شدن)،درژ‍نها ایجاد می شوند.این جهش ها ممكن است درتوالی های ساختاری  ژن و یا توالیهای تنظیمی روی دهند.جهش در توالی های ساختاری ممكن است باعث بیان پروتئینی شود كه فعالیت زیستی آن كاهش یافته است و یا هیچ فعالیت زیستی ندارد.برخی جهش ها درتوالی های ساختاری باعث بیان پروتئین هایی می شود كه دارای فعالیت زیستی جدیدی هستند.این نوع جهش ها،جهش های نئومورف نامیده می شوند.برای مثال،دربیماری هانتینگتون، جهش نئومورف درژن كد كننده پروتئین كد كننده هانتینگتون، منجربه بیان پروتئینی می شود كه دارای خواص جدیدی است. این پروتئین های جهش یافته با اتصال به یكدیگر، توده های درون سلولی ایجاد می كنند كه باعث بیماری هانتینگتون می شوند.

درصورتی كه جهش درتوالهای تنظیمی واقع شود،میزان بیان ژن تغییر كرده و درنتیجه ژن ازمیزان عادی بیشترویا كمتر بیان می شود. دربرخی موارد تغییردرالگوی متیلاسیون توالهای تنظیمی،برمیزان بیان ژن تاثیر می گذارد. به جهشی كه باعث افزایش بیان ژن می شود، جهش هایپرمورف و به جهشی كه منجربه كاهش بیان ژن می شود جهش هایپومورف گفته می شود. برخی جهشها در توالی های تنظیمی بطور كلی مانع از بیان ژن می شوند. این جهش ها آمورف نامیده می شوند.

برای درمان بیماریهای ژنتیكی لازم است ژن اصلی عامل بیماری  مشخص شود.دربسیاری از موارد با مشاهده فنوتیپ بیماری نمی توان ژن جهش یافته كه موجب بیماری شده است را مشخص كرد.ممكن است جهش در ژنهای مختلف علائم بیماری ( فنوتیپ) یكسانی داشته باشند. این مساله، بویژه در ژنهای كد كننده آنزیم هایی كه در یك مسیرعمل می كنند، دیده می شود.جهش درهریك ازژنهای كد كننده این آنزیم ها منجربه ایجاد محصول نهایی وایجاد فنوتیپ یكسانی می شود. همچنین گاهی جهش در یك ژن ممكن است منجربه بروزفنوتیپ های مختلفی شود كه این امربه نوع جهش و محل جهش بستگی دارد. برای مثال، جهش در ژن lmna1 ( كه در ناحیه 1q21.2 قرار دارد)، بر حسب محل جهش، منجر به بیماریهای مختلفی مانند:CMT1,LGMD2 و EDMD3 میشوند.

دربرخی موارد ممكن است نقص در یك پروتئین یا آنزیم بعلت جهش درژن كد كننده آن نباشد،بلكه نارسایی فاكتورهای لازم برای رونویسی از آن علت اصلی بیماری است. برای بیان برخی از ژنها دربافتهای معین به حضور فاكتورهای رونویسی خاص نیازاست. و در صورت جهش در ژن كد كننده این فاكتورها، فنوتیپی مشابه با وقتی كه ژن كد كننده پروتئین، جهش یافته است، ایجاد می شود. همچنین گاهی بیان پروتئین مورد نظر بدون هیچ نقصی انجام می شود ولی برای اینكه پروتئین ها فعال شوند، لازم است بوسیله پروتئین ها و آنزیم های دیگربرروی آن تغییراتی اعمال شود.برای مثال پروتئین های چپرون و پروتئین های چپرونین،باعث تغییر ساختار فضایی پروتئین شده، آنزیم های پروتئین دی سولفید ایزومراز باعث تغییرپیوندهای دی سولفید شده و یا آنزیمهای گلیكوزیل ترانسفراز درشبكه اندوپلاسمی ودستگاه گلژی، باعث گلیكوزیله شدن پروتئین ها می شوند. جهش در ژن كد كننده هریك از این پروتئین ها و آنزیم ها،نیزمی تواند منجر به ایجاد فنوتیپی مشابه با وقتی كه ژن كد كننده مورد نظر جهش یافته است بشوند. بنابراین برای شناسایی علت اصلی بیماری لازم است مشخص شود جهش در كدامیك از ژنهای مورد ظن روی داده است. با شناسایی ژن اصلی عامل بیماری می توان روش درمانی مناسبی را اتخاذ كرد. در این موارد بررسیهای بیوشیمیایی و الكتروفورز پروتئینهای سلولی می تواند كمك زیادی به شناسایی ژن اصلی بیماری كند. برای مثال فرض كنید بیماری با فنوتیپ: قد بلند، انگشتان كشیده، نارسایی قلبی وعروقی،تضعیف بافت همبند،تضعیف لیگامنت های عدسیه چشم وجابجا شدن عدسی به پزشك مراجعه می كند.فنوتیپ بالینی، مشابه فنوتیپ افراد مبتلا به سندروم مارفان و یا

هموسیستینوری نوع І می باشد. سندروم مارفان به علت نقص درفیبریلین كه یكی از گلیكوپروتئین های ماتریكس خارج سلولی (ECM) است، ایجاد می شود وهموسیستینوری بعلت نقص درآنزیم سیستاتیون سنتتازایجاد می شود.این آنزیم هموسیستئین را به سیستاتیون تبدیل می كند.پس احتمال دارد، فرد مذكور مبتلا به یكی از دو بیماری فوق باشد.با بررسیهای بیوشیمیایی والكتروفورز پروتئینهای سلولی و عصاره بین سلولی فرد بیمار، مشخص می شود كه درعصاره سلولی این فرد، آنزیم سیستاتیون سنتتازوجود دارد ولی درعصاره بین سلولی وی،گلیكوفیبریلین وجود ندارد. پس علت بیماری فقدان فیبریلین ماتریكس بین سلولی است.درانسان دو ژن هومولوگ بنام FBN1( بر روی كروموزوم 15 درناحیه 15q21.1) و FBN2 ( كروموزوم 5) پروتئین پیش ساز فیبریلین را كد می كنند.كه جهش درهریك از این دو ژن می تواند علت بیماری باشد.همچنین درگلیكوزیله شدن فیبریلین و ترشح آن آنزیمهای گلیكوزیل ترانسفراز متعددی نقش دارند كه جهش در ژن كد كننده هر یك از آنها می تواند مانع ازگلیكوزیله شدن و ترشح فیبریلین به ماتریكس بین سلولی شود.برای تشخیص علت اصلی این بیماری باید هر یك ازاین ژنها در موردوجود جهش های بیمایزا بررسی شوند.

نوع مطلب : علوم دامی، 
برچسب ها :
شنبه 7 مهر 1386 :: نویسنده : حامد فرجی آیگانی


درباره وبلاگ

برای حمایت از ما روی تبلیغات كلیك كنید
مدیر وبلاگ : حامد فرجی آیگانی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبسایت چیست ؟
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Dictionary of Animal Science
مرکز پروژه های دانشجویی ایران