تبلیغات

رتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

مقالات علوم دامی - ویترین شكسته دامپروری
 
مقالات علوم دامی

کامران ملک پور- دو روز پیش هفتمین نمایشگاه صنعت دام و طیور كه باید آن را ویترین عملكرد دولت نهم در صنعت دامپروری دانست بدون استقبال صاحبان این صنعت و حتی مدیران دولتی به كار خود پایان داد. در این میان حتی مسوولا‌ن وزارت جهاد كشاورزی هم توجه چندانی به نمایشگاه امسال نكردند. اغلب مدیران این وزارتخانه از حضور در گردهمایی دامپروران خودداری كردند. این در حالی بود كه بسیاری از تولیدكنندگان دام و طیور در روز افتتاحیه، انتظار حضور وزیر یا معاون امور دام وزارتخانه را می‌كشیدند.

آنها امیدوار بودند از این فرصت برای طرح مشكلا‌ت خود استفاده كنند. اما در افتتاحیه نه‌تنها از وزیر و معاونانش خبری نشد بلكه حتی مدیران رده میانی معاونت امور دام هم ترجیح دادند تا در این مراسم كه تنها به قیچی كردن یك روبان رنگی خلا‌صه شد حضور پیدا نكنند. آنها ترجیح دادند باز هم از مواجهه مستقیم با تولیدكنندگان خودداری كنند.

این در حالی است كه برگزاری چنین نمایشگاهی می‌توانست فرصت مناسبی برای طرفین فراهم كند. مسوولا‌ن می‌توانستند مشكلا‌ت دامنه‌دار تولیدكنندگان را از نزدیك بشنوند و مدیران هم اگر پاسخی داشتند ارائه كنند اما وزارت جهاد كشاورزی رویه بایكوت در پیش گرفته است. ابتدا خبرنگاران از مصاحبه با مدیران منع شدند و حالا‌ هم تولیدكنندگان از گفت‌وگو با مسوولا‌ن محروم شده‌اند؛ تولیدكنندگانی كه اكنون با مشكلا‌ت بسیاری دست و پنجه نرم می‌كنند. دامداران هنوز در مورد قیمت شیر ناراضی هستند. تولیدكنندگان پرواری از واردات گوشت ارزان‌قیمت خارجی گله‌مند هستند. عرضه‌كنندگان گوشت مرغ، تعیین قیمت انجام‌شده را غیركارشناسی می‌دانند. صاحبان مزارع مرغ تخمگذار هم چندان امیدی به آینده ندارند. در این میان عدم حضور مسوولا‌ن در جمع صاحبان صنایع را تنها می‌توان بی‌توجهی مدیران مربوطه دانست. درواقع این روزها وضعیت صنعت دامپروری نسبت به نمایشگاه قبلی كه سه سال پیش برگزار شده بود بسیار متفاوت است. تفاوت را حتی می‌توان از نوع برگزاری نمایشگاه دام و طیور هم متوجه شد. در دوره قبلی بهترین سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی برای صنعت دام و طیور اختصاص داده شده بود اما این دوره دامپروران را به سالن‌های كج، انحنادار و نمور غربی فرستادند. در ماه‌های گذشته وزیر جهاد كشاورزی بارها از همتای خود در وزارت بازرگانی و معاونانش خواست به مجموعه‌ای از تشكل‌های دام و طیور كمك شود تا نمایشگاه دام و طیور آبرومند برگزار شود، اما سازمان توسعه تجارت ترجیح داد به توصیه وزیر جهاد كشاورزی عمل نكند. شاید مدیران این سازمان هم به این نتیجه رسیدند كه وضع دامپروری ایران با سه سال قبل تفاوت كرده و اكنون دیگر نیازی نیست نمایشگاه آنها با كیفیتی مناسب و در مكان مطلوب برگزار شود. اینگونه بود كه قرارداد برگزاری نمایشگاه برخلا‌ف توصیه وزیر جهاد كشاورزی با یك شركت خصوصی منعقد شد. به طور قطع مجموعه تشكل‌های دام و طیور راضی به حضور در سالن‌های رنگ و رو رفته و از رده خارج نمایشگاه نمی‌شدند اما شركت خصوصی همه شرایط را پذیرفت تا سازمان توسعه تجارت از بن‌بست عدم برگزاری دوساله نمایشگاه دام و طیور، چانه‌زنی مدیران تشكل‌ها و توصیه‌نامه‌های محمدرضا اسكندری رهایی پیدا كند. اینگونه شد كه نمایشگاه امسال در سطحی بسیار پایین و بدون حضور نام‌های مطرح صنعت دام و طیور برگزار شد.

در دوره گذشته بازدید وزیر و معاونانش از نمایشگاه دام و طیور بیش از 7 ساعت طول كشید. در سخنرانی افتتاحیه معاونان وزیر بازرگانی و رئیس شركت سهامی نمایشگاه‌ها هم محمدرضا اسكندری را همراهی كردند.

اما امسال وضع به گونه دیگر پیش رفت و مسوولا‌ن وزارت بازرگانی نیامدند و اندك مدیران جهاد كشاورزی هم در زمان‌های خاص كه تعداد حاضران اندك بود آن هم به صورت گذرا و بیشتر برای خالی نبودن عریضه به نمایشگاه آمدند.

معاون امور دام هم بالا‌خره پس از انتقادهای بسیار راضی شد در روز سوم چند دقیقه‌ای به نمایشگاه بیاید اما بدون گفت‌وگو با تولیدكنندگان یا انجام مصاحبه با خبرنگاران سریع از محوطه خارج شد.

نظام‌الدین سجادی تنها به گفتن دو جمله اكتفا كرد. او گفت: <گرچه صنعت دام و طیور در تحقق اهداف پیش‌بینی شده موثر عمل كرده است اما كندی روند رشد و توسعه سال‌های اخیر، اندكی رویه‌های تولید در این حوزه را تحت تاثیر قرار داده است.> معاون امور دام در حالی كه تشكل‌ها از ایفای هرگونه نقشی در نمایشگاه امسال به دلیل ضعف عملكرد وزارتخانه محروم شدند، افزود: <به‌طور قطع اصلا‌ح سامانه‌های تولید در حوزه دام و طیور منوط به حضور تشكل‌های فعال است.
در همین حال هم مدیركل روابط عمومی وزارت جهاد كشاورزی عدم توجه وزارت بازرگانی به توصیه‌های محمدرضا اسكندری مبنی بر برگزاری توسط تشكل‌های غیردولتی را نشانی از موفقیت وزارت جهاد كشاورزی دانست. محمدحسین انصاری‌فرد در گفت‌وگو با ایلنا، تحریم برگزاری نمایشگاه دام و طیور را تكذیب كرد و در عین حال گفت: <برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها توسط بخش خصوصی نشان‌دهنده محقق شدن اصل 44 قانون اساسی است.> وی بدون اشاره به این مساله كه پس چرا تا چند ماه قبل وزارت جهاد كشاورزی برخلا‌ف این رویه در حال مكاتبه و نامه‌نگاری بود، افزود: <وزیر جهاد كشاورزی به جهت حمایت از تحقق این اصل، برگزاری این نمایشگاه را به‌طور كامل بر عهده بخش خصوصی گذاشت.>
انصاری‌فرد در مورد كیفیت نازل نمایشگاه امسال، دلا‌یل عدم حضور وزیر در جمع تولیدكنندگان و علت تغییر نظر وزیر در واگذاری نمایشگاه به یك شركت خصوصی با وجود انتشار نامه‌های قبلی در رسانه‌ها مبنی بر لزوم حمایت از تشكل‌ها، صحبتی به میان نیاورد.

نوع مطلب : علوم دامی، 
برچسب ها :
شنبه 10 مرداد 1388 :: نویسنده : حامد فرجی آیگانی


درباره وبلاگ

برای حمایت از ما روی تبلیغات كلیك كنید
مدیر وبلاگ : حامد فرجی آیگانی
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبسایت چیست ؟
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
Dictionary of Animal Science
مرکز پروژه های دانشجویی ایران